Dermatolodzy - Dermatolodzy - nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób skóry

MEDserwis.pl > Dermatolodzy >Dermatolodzy - nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób skóry

Dermatolodzy - nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób skóry

Dermatolodzy - nowoczesna diagnostyka i leczenie chorób skóry
Pierwszą i podstawową czynnością jaką przeprowadzi dermatolog podczas wizyty pacjenta jest zawsze wywiad medyczny. Lekarz na podstawie rozmowy z pacjentem, będzie starał się dowiedzieć od kiedy dane zmiany są widoczne, co towarzyszyło występowaniu, w jakich okolicznościach się pojawiły, wszystko po to, żeby jak najtrafniej ocenić przyczyny wystąpienia zmian i jak doszło do ewentualnego zakażenia się chorobą. Po szczegółowym wywiadzie, lekarz zazwyczaj przystępuje do oględzin skóry, często wiele typowych zmian, z którymi zmagają się dermatolodzy jest widocznych gołym okiem, jednak niekiedy, aby potwierdzić lub wykluczyć jakąś chorobę niezbędne są dodatkowe badania diagnostyczne.


Najpopularniejszym i najczęściej stosowanym urządzeniem, przydatnym w ocenie stanu skóry pacjenta jest dermatoskop, lub wideodermatoskop. Są to przyrządy, dzięki którym lekarz może dokładnie przeprowadzić badanie chorej skóry w dużym powiększeniu, co pozwoli mu na postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie skutecznej terapii.

Dermatolodzy w diagnostyce chorób skóry korzystają również z bardziej zaawansowanych technologii, takie jak tomografia komputerowa, ultrasonografia czy rezonans magnetyczny. Te metody obrazowania uwidaczniające bardzo dokładny przekrój miejsca chorobowego dają dermatologowi większą możliwość postawienia prawidłowej diagnozy.
Coraz popularniejsze stają się też badania przy użyciu refleksyjnych mikroskopów konfokalnych, których zastosowanie może pokazać lekarzowi grubość naskórka i skóry właściwej, co często minimalizuje używanie skalpela, a po wykonanym zabiegu pozwala lekarzowi na dokładne sprawdzenie, czy usunięty fragment skóry był wystarczający, badanie pomaga również we wczesnym wykryciu czerniaka skóry.
Podczas przeprowadzania badań diagnostycznych lekarz dermatolog może zlecić również dodatkowe badania, takie jak wymazy, testy alergiczne, badanie mikrobiologiczne, czy badania krwi, które pozwolą ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta. Po zdiagnozowaniu przyczyn wystąpienia choroby dermatolog może podjąć leczenie farmakologiczne stosując na przykład antybiotyki czy leki przeciwwirusowe, maści, kremy, może też zlecić zabieg chirurgicznego wycięcia lub wyłyżeczkowania zmian chorobowych, może również zlecić zabiegi laserowe.

Objawy chorób skórnych - wskazania do wizyty u dermatologa

Zdecydowanie najwięcej wizyt u dermatologa wynika z widocznych gołych okiem zmian skórnych. Najczęściej na wizytę u specjalisty decyduje się pacjent, który zauważa u siebie zmiany obejmujące większy obszar skóry. Niestety w dużej ilości przypadków niezbędne jest natychmiastowe działanie, dlatego nie powinno się bagatelizować pierwszych objawów chorej skóry.

Młodzież najczęściej odwiedza gabinet dermatologa z powodu problemów trądzikowych, warto zasięgnąć porad odnośnie higieny i odpowiedniego stosowania środków przeciwtrądzikowych, ponieważ złe nawyki higieniczne, bądź stosowanie nieodpowiednich medykamentów, może utrudnić rekonwalescencję i w efekcie wydłużyć cały proces leczenia. Trądzik występuje w kilku odmianach i przy niektórych jego typach wystarczy wizyta u kosmetyczki, jeżeli jednak zmiany obejmują większą część twarzy niezbędna jest porada dermatologiczna. Ogólnie rzecz ujmując zmiany obejmujące duże powierzchnie powinny być podstawą do niezwłocznej wizyty u dermatologa. Jeżeli niepokojące zmiany obejmują ponad 90% skóry, to prawdopodobnie mamy do czynienia ze złuszczającym zapaleniem skóry – erytrodemią, ten stan zapalny może być spowodowany różnymi chorobami, dlatego kategorycznie nie wolno go lekceważyć.
Łuszczenie się skóry, zaczerwienienie czy obrzęk również wymagają wizyty u lekarza. Podobnie kiedy zauważymy u siebie wszelkiego typu zmiany barwnikowe, również na skórze głowy, dłoniach czy twarzy. Pacjenci są też zaniepokojeni tak nagłaśnianymi w okresie letnim zmianami skóry mogącymi powodować rozwój czerniaka. Faktem jest, że opalanie nie sprzyja zmianom skórnym i rzeczywiście opalanie bez należytej ochrony niesie ze sobą duże ryzyko. Dlatego jeżeli tylko mamy wątpliwość, co do zmian, które u nas wystąpiły po okresie letnim, bądź zauważymy ich wzrost, powinniśmy zasięgnąć opinii dermatologa w kierunku nowotworów skóry. Często pacjenci wstydzą się wizyty u lekarza właśnie z powodu daleko posuniętych zmian, a to właśnie powinno być przyczyną natychmiastowej wizyty, jak w przypadku wielu innych chorób, przy schorzeniach dermatologicznych czas ma bardzo duże znaczenie.

Jak przygotować się do wizyty u dermatologa

Wizyta u dermatologa zazwyczaj rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego, ale do tego pacjent nie musi się przygotowywać, należy jednak poinformować lekarza o wszystkich lekach jakie stosujemy, jeżeli nie pamiętamy ich nazwy i sposobów dawkowania trzeba sobie zapisać, żeby lekarza nie wprowadzić w błąd . Po odbyciu rozmowy z pacjentem i ocenieniu ogólnego stanu zdrowia pacjenta lekarz rozpoczyna badanie, zaczynając zawsze od oględzin objętej zmianami chorej skóry. Są bowiem schorzenia, które w połączeniu z zebranym od pacjenta wywiadem, lekarz jest w stanie zdiagnozować bez dodatkowych badań czy urządzeń. Niestety są też dolegliwości, które mogą być objawem różnych chorób i w takich przypadkach niezbędne są dodatkowe badania laboratoryjne. Dzięki takim badaniom zwiększa się możliwość potwierdzenia diagnozy w kierunku konkretnej choroby, lub daje się ją wykluczyć, co daje dermatologowi możliwość zaplanowania jak najskuteczniejszego leczenia. Podejrzewając zmiany bakteryjne, dermatolog prawie na pewno zleci pobranie wymazu. Dopiero dokładna analiza laboratoryjna jest w stanie określić rodzaj bakterii i pozwoli zastosować odpowiednią kurację. W niektórych przypadkach może nastąpić konieczność pobrania wycinka skóry objętej zmianami chorobowymi również w celu analizy laboratoryjnej, podobnie w przypadku usunięcia zmian chorobowych przez chirurga, są one dokładnie badane. Przy poważnych zmianach trądzikowych, dermatolog może zlecić również badania poziomu hormonów, przy wysypkach w celu zawężenia możliwych przyczyn mogą zostać zlecone testy alergiczne. Ponieważ zmiany skórne mogą również być objawami chorób wewnętrznych mogą być przeprowadzane badania ultrasonograficzne, tomograficzne bądź przy użyciu rezonansu magnetycznego, często zalecane są też pełne badania morfologiczne. Skuteczne leczenie chorób skóry jest żmudne i wymaga przeprowadzenia profesjonalnej diagnostyki.

 

Aktualności

Jak skutecznie usuwać blizny sposobami domowym więcej

Bądź piękna z BONA DEA - sprawdź jakie okazje przygotowaliśmy dla Ciebie w tym miesiącu! więcej

Lekarska Spółdzielnia Profesorsko-Ordynatorska zaprasza pacjentów na konsultacje i badania! więcej

Pantomogram – co warto wiedzieć o badaniu? więcej

Badania prenatalne dla kobiet więcej

Powiększanie piersi – najważniejsze informacje więcej

Plastyka piersi – czy warto się na nią zdecydować? więcej

Nowoczesna stomatologia – jak dbać o zdrowie jamy ustnej więcej

Dermatologiczne rozwiązania najczęściej występujących problemów skóry więcej

Rezonans magnetyczny Warszawa - bez skierowania, bez kolejki w Centrum Medycyny Sportowej. więcej

Tomografia komputerowa Warszawa - prywatnie w Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie więcej


Nowości ze świata medycyny

medycynaestetyczna bona dea

Czy wiesz, że...

Zobacz również

Apteki

Domy opieki

Szpitale w Polsce

Dodaj placówkę do bazy

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl